Zdaniem ekspertów Bułgarskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (BGWEA) i Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (EWEA) Narodowy Plan Działania w zakresie odnawialnych źródeł energii przygotowany przez bułgarski rząd nie wykorzystuje w pełni potencjału kraju do rozwoju energetyki wiatrowej.

Jacopo Moccia z EWEA zarzuca rządowi Bułgarii brak ambicji. „Rząd nie wziął pod uwagę doskonałego potencjału wiatrowego Bułgari. Z uwagi na problemy z bezpieczeństwem dostaw energii, z którymi boryka się Bułgaria, możliwość rozwoju energetyki wiatrowej jest szansą, której nie można przegapić.” – Uważa Jacopo Moccia.

W ocenie EWEA Bułgaria mogłaby zainstalować 3000 MW w energetyce wiatrowej do 2020 r. Tymczasem według bułgarskiego KPD w ciągu najbliższych 10 lat powstaną instalacje o zaskakująco niskiej łącznej mocy 1256 MW a dostęp do sieci elektroenergetycznej dla energii wytworzonej w źródłach wykorzystujących energię wiatru zostanie ograniczony do 1800 MW.

EWEA szacuje, że energetyka wiatrowa mogłaby stanowić pomiędzy 13,5% a 15% całkowitego zużycia energii elektrycznej w 2020 r.,  co przyczyniłoby się do wyraźnego zmniejszenia zależności energetycznej kraju, stworzenia nowych miejsc pracy oraz przyciągnięcia potężnych inwestycji.

„Nasi politycy muszą zacząć traktować energetykę wiatrową poważnie.” – Mówi Velizar Kiriakov, Prezes Stowarzyszenia Producentów Ekologicznej Energii (APEE). – „Trudno zrozumieć, dlaczego rząd faworyzuje paliwa kopalne i energetykę jądrową względem energetyki wiatrowej, która nie potrzebuje paliwa oraz nie produkuje odpadów. Rząd stawia przyszłość inwestycji w zielone technologie pod znakiem zapytania.”

Martin Dimitrov, Przewodniczący Komisji ds. Gospodarki i Energii Zgromadzenia Narodowego Bułgarii, wyraził ostatnio swoje poważne wątpliwości co do wykonalności ekonomicznej planowanej elektrowni atomowej Belene i zażądał przedstawienia głębokiej analizy ekonomicznej dla tego projektu.

Źródło: EWEA