Kujawsko-pomorskie to województwo z bardzo dobrymi warunkami dla rozwoju energetyki wiatrowej. O różnych aspektach rozwoju tej formy pozyskiwania energii dyskutowali w Toruniu podczas II Regionalnej Konferencji PSEW wybitni eksperci, włodarze i lokalni liderzy. Podczas konferencji – odbywającej się 20 marca – zaprezentowany został także raport „Wpływ energetyki wiatrowej na wzrost gospodarczy w Polsce” firmy konsultingowej Ernst & Young.
Konferencja „Dobry wiatr dla regionów” to cykliczne wydarzenie organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, największą w Polsce organizację promującą tanią i czystą energię elektryczną pozyskiwaną z wiatru. Spotkanie zorganizowane w Toruniu to doskonała okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń w tej dziedzinie, w oparciu o najnowsze ekspertyzy i badania. Zwłaszcza w kontekście toczącej się w regionie debaty o przyszłości energetyki wiatrowej.
Przedmiotem konferencji były między innymi ekonomiczne aspekty rozwoju energetyki wiatrowej. Jarosław Wajer, Partner Grupy Energetycznej Ernst & Young, po raz pierwszy zaprezentował wyniki raportu „Wpływ energetyki wiatrowej na wzrost gospodarczy w Polsce”. Z kolei Burmistrz Więcborka Paweł Toczko na przykładzie swojej gminy przedstawił korzyści płynące z inwestowania w energetykę wiatrową. Na konferencji nie zabrakło także tematów związanych z ochroną środowiska, zdrowiem czy aspektami planistycznymi.
Krzysztof Prasałek, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej przekonuje:
– Bogaty program konferencji – poruszający wszelkie niezbędne aspekty rozwoju energetyki wiatrowej – jest odpowiedzią na ogromne zapotrzebowanie w dziedzinie edukacji i dostarczania rzetelnych danych na ten temat. Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa przyczyni się do upowszechnia merytorycznej wiedzy dotyczącej energetyki wiatrowej. Chcemy przekonać społeczność województwa kujawsko-pomorskiego do tego, że energia pochodząca z wiatru to nie tylko bezpieczne i odnawialne źródło energii, ale przede wszystkim gwarancja ekonomicznego rozwoju regionu.
Kujawsko-pomorskie usytuowane jest w strefie warunków korzystnych dla rozwoju energetyki wiatrowej, a południowa część województwa to strefa warunków bardzo korzystnych. Aktualnie województwo znajduje się w pierwszej trójce regionów z najwyższą mocą zainstalowaną w energetyce wiatrowej (za woj. zachodniopomorskim i wielkopolskim) – 192 instalacje o mocy 207,874MW.1