„Dobry wiatr dla regionów – ogólnopolska kampania informacyjno – edukacyjna” to projekt, którego celem jest zwiększenie świadomości i akceptacji społecznej wobec energetyki wiatrowej wśród polskiego społeczeństwa. Projekt jest odpowiedzią na potrzebę udostępnienia wysokiej jakości, rzetelnych informacji, zarówno o zaletach jak i realnych ograniczeniach technologii pozyskiwania energii odnawialnej, co w rezultacie pozwoli zbudować świadomość i zaufanie społeczeństwa do niekonwencjonalnych i niskoemisyjnych źródeł energii. Inicjatywa, dofinansowana ze środków Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zakłada dotarcie do wielu grup odbiorców: liderów i aktywistów ogólnopolskich organizacji pozarządowych, pracowników administracji publicznej, w tym także administracji pozarządowych, przedsiębiorców i przedstawicieli inwestorów oraz twórców opinii publicznej, w tym dziennikarzy prasowych i telewizyjnych, prawników, nauczycieli oraz do szeroko rozumianego społeczeństwa.
Jako Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, dysponując szerokim doświadczeniem w organizacji ogólnopolskich wydarzeń branżowych oraz promowaniu dobrych praktyk w odniesieniu do odnawialnych źródeł energii, podjęliśmy się realizacji projektu mającego na celu poszerzenie wiedzy społeczeństwa i stworzenie dostępu do wszelkich, niezbędnych informacji i narzędzi, mogących rozstrzygnąć wątpliwości wokół energetyki wiatrowej.
Za pomocą szeregu wydarzeń, różnego rodzaju mediów informacyjnych i specjalnie przygotowanej broszury informacyjnej „Energia wiatru-fakty” – będącej zbiorem podstawowych informacji o zaletach i ograniczeniach technologii energetyki wiatrowej oraz oddziaływaniu elektrowni wiatrowych na środowisko, w ciągu całego roku trwania projektu pragniemy wpłynąć na rozbudzenie świadomości społecznej, co miałoby przełożenie na postawy i zachowania mające wpływ na zmiany klimatyczne. Naszą intencją było stworzenie przestrzeni dla publicznej, merytorycznej dyskusji, pozwalającej na rozwikłanie wątpliwości na temat zasobów oraz sposobów pozyskiwania energii z wiatru.
Wśród planowanych w ramach projektu wydarzeń, zrealizowane zostaną popularnonaukowe śniadania prasowe, konferencje regionalne, które odbędą się w Poznaniu, Kielcach, Wrocławiu, Lublinie, Suwałkach, Rzeszowie, a także warsztaty dla administracji publicznej, liderów opinii, prasy
i edukacji planowane w Toruniu, Gdańsku, Krakowie, Warszawie, Gorzowie i Łodzi oraz warsztaty dla organizacji pozarządowych. Dbając o najwyższy poziom merytoryczny spotkań, do udziału w projekcie zostali zaproszeni eksperci będący autorytetami w swoich dziedzinach. W ramach projektu przewidziane są również trzy wizje terenowe na farmy wiatrowe, w województwie zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim oraz pomorskim. Wizyty na farmach będę dla uczestników projektu dobrym uzupełnieniem merytorycznej dyskusji na temat wpływu energetyki wiatrowej na krajobraz, środowisko czy zdrowie człowieka.