Wpływ farm wiatrowych na bezpieczeństwo energetyczne regionu, oddziaływanie inwestycji na środowisko, szansa dla rozwoju samorządów lokalnych, komunikacja ze społeczeństwem – to główne tematy zakończonej wczoraj (26 września br.) w Gdańsku IV Konferencji Regionalnej Energetyki Wiatrowej.  Konferencja zorganizowana była przez przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej (PSEW).

Za rozwojem energetyki wiatrowej w Pomorskiem stoi szereg argumentów. Są to przede wszystkim argumenty ekonomiczne, ekologiczne i społeczne. Wielkość instalacji OZE w Pomorskiem nie jest imponująca – zaledwie 246 MW zainstalowanej mocy w 27 instalacjach. Ta druga liczba oznacza, że na szczęście system nie jest „zaśmiecony” używanymi wiatrakami, które zalewają Polskę. Ze względu na znakomite warunki wietrzności i stosunkowo dobrą infrastrukturę energetyczną województwo jest bardzo atrakcyjne inwestycyjnie i naturalnie predysponowane do rozwoju tego sektora OZE. Wg opracowania Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO) potencjał ekonomiczny energetyki wiatrowej w Pomorskiem wynosi około 10 tys. MW

DSC 5511

Warto zaznaczyć też, że w województwie powstają nie tylko nowe farmy wiatrowe, ale region czerpie też wymierne korzyści z towarzyszącemu energetyce wiatrowej rozwoju gospodarczego. Wg raportu E&Y „Wpływ energetyki wiatrowej na wzrost gospodarczy w Polsce”  w latach 2012-20 łączna wartość środków, które zostaną zainwestowane w Polsce może sięgnąć ok. 23 mld PLN (dla porównania, średnia roczna wartość inwestycji w sektorze produkcji maszyn i urządzeń w latach 2009-10 sięgnęła 1 470 mln PLN). Znacząca część środków może zostać zainwestowana właśnie w woj. pomorskim. To właśnie w trójmiejskich stoczniach powstają przecież podzespoły do budowy farm wiatrowych, a wiele firm deweloperskich i projektowych ma tu swoje siedziby. Wg szacunków Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) obecnie w Polsce w przedsiębiorstwach związanych z energetyką wiatrową pracuje ok. 2 tysięcy osób – z czego około połowa zatrudniona jest w Pomorskiem! W perspektywie do 2020 r., w zależności od scenariusza rozwoju przemysłu produkującego elementy turbin i wież wiatrowych, liczba miejsc pracy w takich przedsiębiorstwach może wzrosnąć od ok. 9,7 tys. aż do 28,5 tys.

 

DSC 5503

– Niestety Nowy projekt ustawy o OZE, który w sztuczny sposób ogranicza rozwój energetyki wiatrowej w regionie – wyjaśnia Krzysztof Prasałek, prezes PSEW. – Przyjęcie ustawy w obecnym kształcie zahamuje rozwój zielonej energetyki w naszym kraju, a wielu inwestorów zmusi do wycofania się z polskiego rynku. Dla Pomorskiego byłby to oczywisty cios, a także utrata perspektyw rozwoju gospodarczego regionu.  Konsekwencje ustawy uderzą też w samorządy lokalne, firmy zajmujące się budową farm wiatrowych i rolników, którzy mogą stracić źródło stałych dochodów.

Kierunek Offshore

Jaka będzie przyszłość energetyki wiatrowej, kiedy wejdzie w życie nowa ustawę o OZE, gdzie są najlepsze obszary do inwestowania? Takie pytanie stawia sobie w Polsce wielu przedsiębiorców, którzy w rozwoju odnawialnych źródeł energii widzą swoją szansę rozwoju. Konferencja i Targi Ofshore 10-11 października w Sopocie, to zaproszenie do biznesowego „obrania kursu” na morskie farmy wiatrowe.

– Warto przypomnieć, że do 2020 roku w Europie średniorocznie do użytku oddawane będą morskie elektrownie wiatrowe o łącznej mocy około 3500 MW, a koszt 1 MW mocy zainstalowanej w morskiej elektrowni wiatrowej wynosi 2-4 mln euro, oznacza to, że z rynku wartego około 10 mld euro rocznie znaczna część może zostać zainwestowana w naszym kraju! – podkreśla Krzysztof Prasałek – Mamy niezwykle atrakcyjny potencjał ekonomiczny, gospodarczy i społeczny morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.  Aby jednak szybko uruchomić i efektywne wykorzystać ten potencjał należy działać zgodnie z zasadą: analizować szeroko i odważnie, zacząć jak najszybciej i poruszać się szybko, gdyż czasu na sukces w tym zakresie pozostało bardzo mało.

Oczywiście, zanim wybudujemy pierwszą polską turbinę na Bałtyku upłynie jeszcze co najmniej kilka lat. Oczywiście, czeka nas uporządkowanie prawa m.in. przepisów morskich oraz środowiskowych, a następnie rozbudowa infrastruktury energetycznej. Ale morska energetyka wiatrowa to przecież nie tylko sama produkcja prądu w farmach wiatrowych, ale także budowa wież, sztucznych wysp, produkcja wyspecjalizowanych jednostek pływających oraz elementów sieci przesyłowej. W branży offshore Polska ma szansę być jednym z liderów i eksporterów technologii i usług, co już teraz w praktyce jest potwierdzane przez szereg krajowych zakładów pracy, w tym kilka krajowych stoczni.

Zapraszamy do udziału w konferencji i targach.

Szczegóły www.offshore.psew.pl

Konferencje Regionalne Energetyki Wiatrowej „Dobry Wiatr dla Regionów”

Konferencje Regionalne Energetyki Wiatrowej pod hasłem “Dobry Wiatr dla Regionów” to cykliczne wydarzenie organizowane w różnych regionach Polski. Każde województwo jest inne i wyjątkowe pod względem uwarunkowań i możliwości rozwoju energetyki wiatrowej i dlatego postanowiliśmy debatę na jej temat przenieść na poziom regionalny. Wydarzenie stwarza tym samym możliwość dostosowania programu konferencji do aktualnej problematyki danego województwa, a osobom zainteresowanym znacznie ułatwia uczestnictwo.

Konferencja skierowana jest do przedstawicieli Samorządów lokalnych, Radnych Sejmiku, Parlamentarzystów, pracowników Urzędu Marszałkowskiego oraz Wojewódzkiego, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Biura Planowania Przestrzennego, przedstawicieli organizacji ekologicznych oraz innych organizacji zainteresowanych energetyką wiatrową oraz wszystkich tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat energetyki wiatrowej, rozwiać swoje wątpliwości i dyskutować na temat tej technologii na terenie swojego województwa.