Nawet 75 proc. wartości projektów związanych z transformacją energetyczną można odtąd sfinansować ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Standardowo EBI zapewniało połowę budżetu na realizację takich inwestycji. To istotna informacja istotna dla inwestorów zarówno w rozwijającą się już lądową energetykę wiatrową morską, jak i tych zainteresowanych budową farm na Bałtyku w przyszłości.

 

W listopadzie 2019 roku EBI przyjął nową politykę inwestycji w sektor energetyczny. W nowej polityce kredytowej dla branży energetycznej, w krajach przekształcających swoją energetykę, EBI będzie zapewniał dodatkowe wsparcie będące częścią mechanizmu transformacji. W przypadku projektów, które spełniają kryteria jako sprzyjające klimatowi i równowadze w środowisku, bank będzie rozważać finansowanie w wysokości do 75 proc. wszystkich kosztów projektu zamiast 50 proc., jak dotychczas.

Projektom odpowiadającym kryteriom Europejskiego Banku Inwestycyjnego jako sprzyjającym klimatowi i równowadze w środowisku bank może zapewnić finansowanie do 75 proc. kosztów – powiedziała Lilyana Pavlova, wiceprezes EBI, nadzorująca działalność w Polsce i w krajach objętych polityką spójności w rozmowie z “Dziennikiem Gazetą Prawną”

EBI zamierza tym samym jeszcze mocniej wesprzeć kraje takie jak Polska, które mają trudniejszy punkt wyjścia do przeprowadzenia procesu transformacji energetycznej w kierunku niskoemisyjnym. W Polsce bank prowadzi rozmowy z dużymi i małymi firmami, które chcą przejść na technologie wytwarzania bardziej przyjazne środowisku, zmieniając swój miks na bardziej zdywersyfikowany i zrównoważony. Chodzi m.in. o finansowanie rozwoju odnawialnych źródeł energii, w tym lądowych farm wiatrowych i elektrowni fotowoltaicznych.

W rozmowie z portalem BiznesAlert.pl wiceprezes EBI poinformowała o kolejnym kredycie dla Polskiej Grupy Energetycznej na inwestycje w OZE. Przyznane środki w wysokości 272,5 mln zł zostaną przeznaczone na częściowe sfinansowanie budowy kompleksu trzech farm wiatrowych: Starza, Rybice i Karnice II, określanych wspólną nazwą Klaster. Łączna moc zainstalowana tych farm sięgnie do 97 MW. EBI zdecydował się wesprzeć projekt PGE, traktując go jako długoterminowe zaangażowanie polskiej spółki w inwestycje w odnawialne źródła energii.

Wiatraki projektu Klaster znalazły się wśród zwycięzców aukcji OZE organizowanej przez Urząd Regulacji Energetyki w listopadzie 2018 roku dla nowych instalacji o mocy powyżej 1 MW. Nakłady inwestycyjne na projekt szacowane są na 545 mln zł. Farmy mają powstać w północno – zachodniej części województwa zachodniopomorskiego na obszarze powiatów Kamień Pomorski i Gryfice w odległości od 3 do 13 km od linii brzegowej Morza Bałtyckiego. Ich budowa rozpoczęła się już w lutym 2019 roku.

 

Przypomnijmy, że w 2019 roku, Polska była jednym z pięciu największych krajów UE, które skorzystały na pożyczkach EBI.