Gospodarka Unii Europejskiej jest wysoce zależna od importu – UE importuje 53% zużywanej energii. Łączny koszt importu surowców wnosi ponad 1 mld euro dziennie (każdego obywatela UE kosztuje to 2 eurocenty dziennie)!
W odpowiedzi na sytuację polityczną oraz z uwagi na potrzebę zapewnienia stabilnych, nieprzerwanych dostaw energii dla obywateli UE, 28 maja br. Komisja Europejska zaprezentowała Europejską Strategię Bezpieczeństwa Energetycznego. Strategia dotyczy wyzwań średnio i długoterminowego bezpieczeństwa dostaw i proponuje działania na pięciu obszarach:
· osiągnięcie celów energetycznych zaproponowanych na rok 2030, w szczególności rozwoju energetyki odnawialnej,
· poprawa efektywności energetycznej,
· dywersyfikacja kierunków dostaw surowców energetycznych,
· stworzenie wewnętrznego rynku energii oraz budowa brakujących połączeń infrastrukturalnych,
· przyjęcie wspólnego stanowiska państw europejskich w kwestii polityki energetycznej,
· wzmocnienie współpracy pomiędzy państwami UE w zakresie rynku energii.
Przewodniczący Komisji Europejskiej, José Manuel Barroso, powiedział: „UE uczyniła wiele w następstwie kryzysu gazowego w 2009 r., aby zwiększyć swe bezpieczeństwo energetyczne. Pozostaje ona jednak podatna na zagrożenia. Napięcia na Ukrainie jeszcze raz przypomniały nam o tym. W świetle ogólnej zależności od importu energii przekraczającej 50 %, musimy podjąć dalsze kroki. Komisja przedstawiła dziś kompleksową strategię, którą przywódcy UE omówią w czerwcu. Liczę na ich silne poparcie, ponieważ zwiększenie poziomu bezpieczeństwa energetycznego leży w naszym wspólnym interesie. W sprawie bezpieczeństwa energetycznego Europa musi wypowiadać się i działać jako jeden podmiot”.
UE importuje większość wykorzystywanych surowców energetycznych:
· 86% ropy naftowej,
· 66% gazu naturalnego,
· 42% paliw stałych (w tym węgla),
· 95% uranu.
Tak wysoki wskaźnik uzależnienia europejskiej gospodarki od zewnętrznych dostaw zagraża bezpieczeństwu energetycznego UE. Dodatkowo, wiele krajów członkowskich jest wysoce uzależniona od jednego dostawcy, w tym 6 w pełni uzależniło się od dostaw gazu z Rosji.
Dodatkowo, bezpieczeństwo energetyczne Europy należy również rozpatrywać w kontekście rosnącego zapotrzebowania na energię – oczekuje się, że globalnie wzrośnie ono o 27% do roku 2030.
Dokument stanowi propozycję Komisji Europejskiej. Strategia będzie dyskutowana na posiedzeniu Rady Europy w dniach 26 – 27 czerwca.
Strategię wraz z załącznikami można pobrać ze strony: