Potrzeba pozyskiwania czystej i taniej energii będzie coraz większa, bo nieubłaganie wyczerpują się zasoby kopalnych źródeł energii. Ocenia się, że światowe rezerwy pokładów węgla, przy założeniu obecnego wydobycia, wystarczą na około 130 lat. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) szacuje, że światowy popyt na energię wzrośnie do 2035 roku o 40%.
A przecież, na wyciągnięcie ręki mamy nieograniczony zapas energii ze słońca, wiatru oraz wody. Odnawialne źródła energii, jak sama nazwa wskazuje, nie dają się wyczerpać. To również źródła taniej i bezpośrednio dostępnej energii. Energia z wiatru nie jest zależna od dostępności paliw kopalnych – jest surowcem bezpłatnym i niewyczerpanym. Koszt energii elektrycznej z turbin wiatrowych, w przeciwieństwie do tradycyjnych źródeł energii, będzie malał. Wynika to z rozwoju technologicznego, w tym zwiększającej się wydajności turbin oraz z tego, że energetyka wiatrowa już w ciągu dekady powinna być gotowa do konkurencji z innymi technologiami nawet w warunkach braku dofinansowania.
Energetyka wiatrowa to również gwarancja bezpieczeństwa. W przyszłości, dzięki istotnemu udziałowi energetyki wiatrowej w wytwarzaniu energii, Polska ma szansę stać się bardziej niezależna energetycznie, w szczególności od importu paliw kopalnych.
Ile zatem kosztuje dziś przeciętnego Polaka energia z wiatru?
Jak wiatraki wpływają na zdrowie człowieka?
Jak ciche są turbiny wiatrowe?
Czy parki wiatrowe emitują infradźwięki?
Co to jest efekt migotania cienia?
Czy parki wiatrowe oddziałują na ptaki i nietoperze?
Jakie korzyści z energetyki wiatrowej czerpie gospodarka regionalna?
Od czego zależy wybór właściwej lokalizacji farmy wiatrowej?