Drodzy Członkowie PSEW,
Już za dwa tygodnie (13-14 marca) Gdańsk stanie się centrum wymiany wiedzy i doświadczeń branży wiatrowej podczas III Forum Operatorów Farm Wiatrowych. Wydarzenie na dobre wpisało się do kalendarza branżowych imprez. Od 2018 r. dzięki partnerstwie z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej zyskało status wiodącego wydarzenia w regionie Europy Środkowo-Wschodniej poświęconego zagadnieniom O&M lądowych farm wiatrowych.
Pierwszy dzień Forum to sesje na temat najnowszych trendów na rynku oraz innowacjach w modernizacji i eksploatacji farm wiatrowych.
Drugiego dnia będziecie mieli możliwość porozmawiać w małych grupach podczas warsztatów prowadzonych przez najlepszych ekspertów w danej dziedzinie (zobacz program).
FOFW to nie tylko wykłady i warsztaty, ale także świetne miejsce do nawiązywania nowych kontaktów biznesowych, czemu szczególnie sprzyja strefa minitargów i wieczorny event.
Hasło tegorocznego Forum „Look Ahaed” zostało wybrane nieprzypadkowo. Po dwóch latach stagnacji, branża znów zaczyna myśleć o przyszłości. Ubiegłoroczne aukcje pozwoliły zakontraktować kolejny 1 tys. MW mocy wiatrowej do prawie 5,9 tys. MW kręcących się już w Polsce. Część spośród 3 tys. MW gotowych do budowy projektów ma szansę na uzyskanie rządowego wsparcia w ramach aukcji planowanej w tym roku, a planowany termin przyjęcia nowelizacji ustawy o OZE przez Radę Ministrów to I kwartał 2019 r.
Z nadzieją na spotkanie Was podczas tegorocznego Forum, zapraszam do rejestracji.
Wkrótce będziemy informować o kolejnych spotkaniach branży wiatrowej. Ten rok będzie w nie obfitował. Dużo będziemy mówić o rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Zwłaszcza, że prace nad rozwojem farm wiatrowych na Bałtyku nabierają kształtów. Po ujęciu tej technologii w dokumentach strategicznych rządu (np. projekcie Polityki energetycznej Polski do 2040 i Krajowym planie na rzecz energii i klimatu) krajowy operator sieci przesyłowych, czyli Polskie Sieci Elektroenergetyczne wydał warunki przyłączenia dla kolejnych projektów. To milowy krok w rozwoju potencjału wiatrowego Bałtyku.
Obecnie warunki przyłączenia posiadają projekty o łącznej mocy ok 7,1 GW należące do PGE, Polenergii, PKN Orlen i Baltic Trade and Invest – wszystkie należące do Członków PSEW. Gratulujemy!