Zakończyła się kolejna, druga już edycja Warsztatów Energetyki Wiatrowej. Warsztaty to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce dotyczące praktyki w zarządzania parkami wiatrowymi w systemie energetycznym.

 

– Podstawowym celem organizowanych przez nas warsztatów było przedstawienie doświadczeń europejskich w zakresie przyłączania farm wiatrowych i eksploatacji sieci elektroenergetycznej z dużą ilością energii z farm wiatrowych przy pomocy nowoczesnych narzędzi i zintegrowanych rozwiązań – powiedział Krzysztof Prasałek, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

 

Prezes PSEW witając gości podkreślił, że warsztaty są idealnym miejscem na przekazywanie zagranicznych doświadczeń , które są dowodem na to, że istnieją sprawdzone, bezinwazyjne sposoby na integrację mocy z farm wiatrowych w systemach elektroenergetycznych.

 

Przedstawione przez prelegentów doświadczenia takich krajów, jak Dania czy Hiszpania pokazują, że farmy wiatrowe mogą nie tylko bezproblemowo funkcjonować w sieci i współpracować z innymi źródłami, ale także przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa pracy sieci elektroenergetycznej. Juan Peiró z Red Eléctrica de España (REE to hiszpański operator sieci przesyłowej) omówił zagadnienia związane z integracją energetyki wiatrowej z hiszpańskim systemem elektroenergetycznym, skupiając się przede wszystkim na roli CECRE. CECRE (Control Centre of Renewable Energies) jest pionierską inicjatywą, która pozwala zarządzać OZE w taki sposób, aby zapewnić maksymalny udział źródeł odnawialnych w produkcji energii przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa pracy systemu.

 

Peter Jørgensen z Energinet.dk (Energinet to Duński operator systemu przesyłowego elektroenergetycznego i gazowego, odpowiedzialny za bezpieczeństwo dostaw i funkcjonowanie rynku) przedstawił plany rozwoju energetyki wiatrowej w Danii: w 2011 roku udział branży wynosił 28%, obecnie Dania przygotowuje się do osiągnięcia poziomu 50% w roku 2020. Peter opowiedział uczestnikom jak Duńczycy bilansują energię odnawialną w sieci dzisiaj i jaki wkład w bilansowanie systemu może mieć energetyka wiatrowa, a także instrumenty wspomagające efektywną integrację dużych ilości zmiennej energii ze źródeł odnawialnych z systemem elektroenergetycznym. Całościowe spojrzenie na rynek, regulacje i wyzwania technologiczne w systemie, w którym wiatr jest głównym źródłem energii przedstawił Ivan Kristian Pedersen z Dong Energy. Przedstawił on ideę Power Hub, która jest postrzegana jako jedno z wiodących rozwiązań elektrowni wirtualnych (VPP) w Europie

 

Cennym głosem w dyskusji był wykład prof. Konrada Świrskiego z Politechniki Warszawskiej, dotyczący przyszłości farm wiatrowych. Zdaniem Profesora, aby właściwie wykorzystać energię wiatru najlepszm rozwiązaniem jest działanie farm w zintegrowanych strukturach koncernów energetycznych. Akademicki głos w dyskusji zabrali również prof. Piotr Kacejko oraz dr Michał Wydra z Politechniki Lubelskiej, którzy przedstawili wyniki prac nad projektem zatytułowanym „Układ optymalnej regulacji mocy farm wiatrowych w warunkach ograniczonych możliwości przesyłowych sieci elektroenergetycznych”. Panowie omówili narzędzie umożliwiające modelowanie szeregu działań związanych z zarządzaniem pracą systemu elektroenergetycznego, które pozwala m.in. na testowanie wielu rozwiązań z zakresu modelowania pracy sieci, estymacji czy też testowania nowych pomysłów z zakresu wymiany i transmisji danych.

 

W trakcie Warsztatów głos zabrał również przedstawiciel polskiego operatora sieci przesyłowej PSE – Operator, pan Jerzy Dudzik, który omówił problemy bilansowania mocy KSE w warunkach wysokiej generacji wiatrowej. Pan Dudzik podkreślił m.in., że należy wdrożyć sprawny mechanizm zarządzania wytwarzaniem energii ze źródeł wiatrowych (właściwie umocowany prawnie) w zakresie trybu wprowadzania i rozliczeń z tytułu zaniżenia generacji na polecenie OSP. Uczestnicy Warsztatów mieli również możliwość wysłuchania prezentacji pani Hanny Emanuel (Enercon) nt. integracji energetyki wiatrowej z inteligentnymi sieciami oraz stabilizacji systemu elektroenergetycznego.

 

Budowa coraz większej ilości nowych farm wiatrowych, a co za tym idzie funkcjonowania elektrowni wiatrowych w systemie elektroenergetycznym budzi kontrowersje wśród uczestników rynku. Organizując warsztaty umożliwiliśmy nie tylko szerszą dyskusję, ale również rozpoczęliśmy dyskusję na temat wypracowania wspólnych rozwiązań. Warsztaty zakończyły się pełnym sukcesem, czego dowodem jest bardzo wysoka frekwencja – dodał Krzysztof Prasałek.

 

W Warsztatach wzięło udział prawie 100 osób, wśród których znaleźli się przedstawiciele sektora energetki wiatrowej, operatora systemu przesyłowego i operatorów systemu dystrybucyjnego, Urzędu Regulacji Energetyki, Ministerstwa Gospodarki oraz środowisk naukowych.