24 organizacje, w tym PSEW, podpisały List Otwarty do Premiera Donalda Tuska. Wspólnie apelujemy w nim o uwzględnienie istotnej roli odnawialnych źródeł energii w kształtowaniu bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Import surowców energetycznych w Polsce rośnie. W roku 2012 z importu pochodziło 13% węgla kamiennego, 70% gazu ziemnego, 96% ropy naftowej i niemal 2,5% energii elektrycznej. Z uwagi na zwiększające się koszty wydobycia krajowych surowców kopalnych tendencja ta będzie się utrzymywała prowadząc do stopniowego, ale konsekwentnego zwiększania stopnia uzależnienia polskiej gospodarki od zewnętrznych dostaw.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego istotne jest, aby jak najdłużej utrzymać dostępność krajowych zasobów węgla, będzie to jednak wymagało rozwijania innych technologii w celu pokrycia rosnących potrzeb energetycznych Polski. W przeciwnym wypadku niebezpieczny może być z jednej strony deficyt mocy wytwórczych, z drugiej rosnące ceny importu surowców energetycznych znacząco podniosą ceny energii dla Polaków. Wykorzystanie OZE wpłynie korzystnie na poprawę bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Wskaźnik zależności energetycznej w roku 2012 w UE wyniósł 53%, co oznacza, że ponad połowa energii zużywanej na terenie UE pochodziło z importu. W Polsce wskaźnik zależności energetycznej wynosi około 30%. Import węgla kamiennego w Polsce wzrósł od roku 2005 trzykrotnie. W roku 2012 ok. 13% zużywanego węgla kamiennego pochodziło z importu (wartość importu 1 mld EUR, czyli ok. 4,1 mld zł), a spadek podyktowany jest jedynie mniejszym zużyciem energii. Rosnący import związany jest z rosnącymi kosztami produkcji polskiego węgla, wynikającymi głównie z eksploatowania coraz trudniejszych technologicznie pokładów. Należy więc oczekiwać utrzymania się tej tendencji.

Istotnym komponentem działań ukierunkowanych na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i budowania mniej zależnej od importu paliw gospodarki jest także efektywność energetyczna, która ograniczając zapotrzebowanie na energię, ułatwia penetrację energetyki odnawialnej i tym samym dodatkowo wzmacnia efekt redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Według Międzynarodowej Agencji Energii globalne zapotrzebowanie na energię wzrośnie o ponad jedną trzecią do 2035 r. Agencja wskazuje również, że tylko powiązanie OZE z działaniami na rzecz poprawy efektywności energetycznej może zagwarantować zmniejszenie zużycia paliw kopalnych do poziomu 60% dzisiejszego zużycia w perspektywie końca wieku.

Jednocześnie, w roku 2012 wyprodukowano 4 435 GWh energii z wiatru – pozwoliło to na oszczędność wykorzystania węgla kamiennego na poziomie 1 444 tys. ton, co stanowi ekwiwalent ok. 15% importu węgla kamiennego.

Przeczytaj list (tutaj)