W nowym rządzie Mateusza Morawieckiego odnawialnymi źródłami energii zajmie się Michał Kurtyka, który 15 listopada 2019 r. został powołany przez Prezydenta RP na stanowisko ministra.
Na czele nowo utworzonego Ministerstwa Klimatu stanął Michał Kurtyka. Do jego kompetencji należeć będą te kwestie klimatyczne, które były dotąd domeną Ministerstwa Środowiska oraz za program Czyste Powietrze. Nowy resort będzie się zajmował także energetyką, w tym odnawialnymi źródłami energii i ciepłownictwem, a także – prawdopodobnie – gospodarką odpadami.
Ministerstwo Klimatu przejmie więc dotychczasowe zadania zlikwidowanego Ministerstwa Energii.
Utworzenie Ministerstwa Klimatu ma być odpowiedzią na tzw. New Green Deal (Europejski Zielony Ład) nowej szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Layen. Powstanie resortu jest związane z postępującymi zmianami klimatycznymi, problemami z zanieczyszczeniem powietrza oraz wymaganiami dotyczącymi środowiska, które stawia przed państwami unijnymi Komisja Europejska.
Michał Kurtyka jest absolwentem prestiżowej paryskiej uczelni Ecole Polytechnique i stypendystą amerykańskiego National Institute of Standards and Technologies. Zdobył także wykształcenie z zakresu ekonomii międzynarodowej na uniwersytecie w Louvain La Neuve w Belgii oraz uzyskał tytuł magistra w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Na Uniwersytecie Warszawskim obronił pracę doktorską z zakresu restrukturyzacji polskich spółek energetycznych.
Michał Kurtyka, źródło- www.gov.pl
Jak podaje serwis gov.pl, karierę w administracji rozpoczął w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, w zespole ministra Jana Kułakowskiego, odpowiedzialnego za prowadzenie negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską, gdzie zarządzał zespołem analitycznym i odpowiadał bezpośrednio za obszar energetyki oraz transportu. Następnie Michał Kurtyka prowadził modernizację wielu polskich firm, w których wspierał dostosowanie do wyzwań europejskiego i globalnego rynku.
W 2016 roku Michał Kurtyka został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Energii, gdzie był odpowiedzialny m.in. za rozwój technologiczny oraz wprowadzanie innowacji do sektora energii oraz realizację polityki klimatycznej i energetycznej w sektorze paliwowo-gazowym. Do jego obowiązków należało również nadzorowanie udziału państwa w największych polskich przedsiębiorstwach energetycznych w sektorze naftowym i gazowym, takich jak Orlen, Lotos i PGNiG. Był pomysłodawcą „Planu Rozwoju Elektromobilności”, a następnie pilotował tworzenie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
W 2018 roku Michał Kurtyka przeszedł do Ministerstwa Środowiska, gdzie doszedł do stanowiska wiceministra. Został też powołany na pełnomocnika rządu ds. prezydencji COP 24, czyli szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach. W grudniu 2019 roku będzie przewodniczył negocjacjom klimatycznym pierwszego dnia międzynarodowego szczytu COP w Madrycie. Dał się poznać jako specjalista ds. ochrony klimatu doskonale radzący sobie w negocjacjach międzynarodowych.