W środę 5 lutego Parlament Europejski 341 głosami za przyjął rezolucję, w której wzywa Komisję Europejską do oparcia polityki klimatycznej i energetycznej do roku 2030 o trzy wiążące cele w zakresie redukcji emisji, udziału OZE i zwiększenia efektywności energetycznej.

 

Parlament Europejski odniósł się do propozycji Komisji Europejskiej dot. ram polityki klimatyczno – energetycznej UE do roku 2030. Stosunkiem głosów 375 do 276 odrzucono pomysł pojedynczego celu redukcji emisji. 341 Europosłów głosowało za rekomendacją przyjęcia trzech wiążących celów (311 było przeciw). W trakcie kolejnych głosowań odrzucono propozycje przyjęcia 50% celu w zakresie redukcji emisji CO2 oraz 40% celu w zakresie OZE, przyjęto natomiast rekomendację 30% celu w zakresie udziału odnawialnych źródeł (347 za, 308 przeciw).

Zdaniem posłów, cele polityki klimatycznej i energetycznej powinny być wiążące oraz wprowadzane zgodnie z indywidualnymi planami narodowymi, biorącymi pod uwagę sytuację i potencjał każdego z państw.

Głosowanie Parlamentu Europejskiego jednoznacznie pokazuje, że reprezentanci poszczególnych państw uważają propozycję KE z dnia 22 stycznia (szczegóły tutaj) za niewystarczające, zwłaszcza w odniesieniu do przyjęcia niewiążącego celu OZE niskim poziomie. Zdumienie budzi zwłaszcza fakt, że sama Komisja Europejska w dokumencie towarzyszącym (“Impact Assesment”) wskazuje, że korzyści z przyjęcia trzech wiążących celów na ambitniejszym poziomie są znacznie większe niż te, które Europa osiągnie mając określony tylko jeden wiążący cel – w zakresie redukcji emisji CO2.