Polski Koncern Naftowy Orlen, który realizuje inwestycje w farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim, nawiązał współpracę z kanadyjską spółką Northland Power.
Partnerzy będą współpracować przy realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej o maksymalnej łącznej mocy do 1,2 GW. Inwestycja jest realizowana przez spółkę celową Baltic Power Sp. z o.o., która zawarła w styczniu z PSE S.A. umowę o przyłączenie do Krajowej Sieci Przesyłowej. Wspólnikiem Baltic Power będzie po zawiązaniu umowy joint venture spółka NP Baltic Wind B.V. z siedzibą w Holandii. Kanadyjczycy mają objąć 49 proc. udziałów, poprzez serię podwyższeń kapitału zakładowego spółki Baltic Power.
Northland Power Inc. jest globalnym graczem na rynku energetycznym, założonym w 1987 r. Znajduje się w czołówce światowych firm w sektorze morskiej energetyki wiatrowej.
Baltic Power Sp. z o.o. jest kolejnym podmiotem, który wybiera partnera strategicznego do inwestycji w morskie farmy wiatrowe.
Od 2018 r. Polenergia i Equinor współpracują w ramach spółek MFW Bałtyk III i MFW Bałtyk II, w których posiadają po 50% udziałów. W grudniu 2019 r. Equinor nabył 50% udziałów od Polenergii w trzecim projekcie MFW Bałtyk I. Wszystkie trzy projekty mają już umowy przyłączeniowe dotyczące ok. 3 GW mocy.
Już w 2019 r. PGE i duński Ørsted podpisały wstępne porozumienie wskazujące na ramy współpracy przy transakcji nabycia przez Duńczyków 50 proc. udziałów w dwóch projektach budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku o łącznej mocy do 2,5 GW. PGE liczy, że ostateczne porozumienie z partnerem projektów morskich farm wiatrowych powinno zostać podpisane w najbliższych dniach.
Partnerstwa z zagranicznymi podmiotami są niezwykle potrzebne, z uwagi na zaawansowane zasoby technologiczne i specjalistyczne, którymi dysponują spółki doświadczone w morskich projektach wiatrowych. Projekty offshorowe wykazują się znaczną kapitałochłonnością, dlatego na rynku występują połączenia kapitałowe. W 2020 r. portugalski EDP Renewables i francuska spółka Engie zaprezentowali wspólny podmiot joint venture „Ocean Winds”.
Warto także przypomnieć, że 18 stycznia br. został podpisany list intencyjny w sprawie współpracy przy projektach morskich farm wiatrowych między Tauron Polska Energia, Eneą i Polską Grupą Energetyczną.
Zgodnie z przyjętą 2 lutego br. przez Radę Ministrów uchwałą w sprawie „Polityki energetycznej Polski do 2040 r.”, w przypadku energetyki wiatrowej na morzu – moc zainstalowana osiągnie: ok. 5,9 GW w 2030 r. i do ok. 11 GW w 2040 r.