W związku z zaistniałą sytuacją związaną z opublikowaniem przez Ministerstwo Gospodarki projektu Krajowego Planu Działań w zakresie energii ze źródeł odnawialnych (KPD), PSEW zwołało 10 czerwca w Warszawie konferencję prasową. Spotkanie zgromadziło liczną reprezentację dziennikarzy zainteresowanych rynkiem energetyki odnawialnej w Polsce, co jest ogromnym sukcesem zważywszy na konieczność zorganizowania konferencji w bardzo krótkim czasie.

PSEW podczas konferencji zapoznało przedstawicieli mediów z tymi fragmentami KPD, które niosą największe zagrożenie dla sektora OZE. W opinii, którą Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej przesłało do Ministerstwa Gospodarki nt. projektu KPD PSEW postuluje, by rząd odrzucił Krajowy Plan Działań w zakresie energii ze źródeł odnawialnych ze względu na liczne błędy projektu.

Konferencję prasową otworzył Prezes PSEW, pan Jarosław Mroczek, który witając gości przybyłych na to wydarzenie wyraził nadzieję, że konferencja przyczyni się do tego, aby dziennikarze rozpowszechnili druzgocącą informację dotyczącą licznych błędów w strategicznym dokumencie o rynku energii odnawialnej, który Rząd planuje przesłać w tym miesiącu do Brukseli.

Jarosław Mroczek, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej powiedział na wstępie, że jeśli plan zostanie przedstawiony w obecnym kształcie, to i tak Komisja Europejska odeśle go do poprawki. Już pobieżna analiza pokazuje, że nie zgadza się bilans biomasy w kraju i to aż o jedną trzecią.

Krzysztof Prasałek, wiceprezes PSEW twierdzi, że największym mankamentem dokumentu i najbardziej prawdopodobną przyczyną jego innych niedoskonałości, jest słabość lub nawet brak części analitycznej. W projekcie KPD nie użyto narzędzi właściwych dla tak złożonych prac prognostycznych.  Przedstawione scenariusze, w tym rekomendowana prognoza rozwoju energetyki odnawialnej do 2020 roku, budzą wiele wątpliwości, są niewiarygodne i trudno się w nich dopatrzeć próby optymalizacji kosztów dochodzenia do celu. Takie podejście autorów spowodowało, że poszczególne części projektu są z sobą niespójne a nawet sprzeczne. Jak zauważył wiceprezes K. Prasałek, najbardziej widocznym przykładem są tu proponowane łączne udziały biomasy w każdym z rynków końcowych, które rozmijają się znacząco z bilansami jej zasobów. Obie wielkości wskazują na bardzo wysoki deficyt biomasy, co jest o tyle istotne, że ma ona – zdaniem autorów KPD – wnieść aż 80% całości zielonej energii w 2020 roku.

Pan Krzysztof Prasałek, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, zwrócił uwagę na to, że dokument  nie przewiduje rozwoju do 2020 r. energetyki wiatrowej na morzu, choć większość krajów UE postawiło właśnie na ten rodzaj technologii; KPD nie uwzględnił także wykorzystania samochodów na napęd elektryczny, tymczasem pierwsze stacje dla takich aut już powstają w polskich miastach. PSEW wskazuje ponadto, że wybrany przez Ministerstwo Gospodarki scenariusz rozwijania czystych technologii węglowych jest najdroższym rozwiązaniem do wypełnienia unijnego pakietu energetyczno-klimatycznego. KPD nie zawiera jednak kosztów wdrożenia takiej polityki.

Pan Jarosław Mroczek, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej powiedział na koniec konferencji, że dużo lepszym rozwiązaniem dla Polski byłoby, gdyby  Rząd odrzucił Krajowy Plan Działań w zakresie energii ze źródeł odnawialnych (KPD), mimo iż wiązało by się to z pewnymi konsekwencjami ze strony Komisji Europejskiej, i rozpoczął ponowne jego opracowanie.