ZA NAMI X JUBILEUSZOWA KONFERENCJA I TARGI PSEW

Przez dwa dni Serock był europejską stolicą energetyki wiatrowej. Wszystko za sprawą jubileuszowej X Konferencji i Targów Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW). Konferencję otworzyła debata Rzeczpospolitej  „Rola i miejsce energetyki wiatrowej w Polityce Energetycznej Polski” w której głos zabrali: Wojciech Cetnarski – prezes PSEW, dr Henryk Majchrzak – prezes PSE S.A., Janusz Pilitowski – dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej w  Ministerstwie Gospodarki, Paweł Smoleń – partner Deloitte Consulting, Andrzej Cylwik – prezes CASE Doradcy, dr Deger Saygin – przedstawiciel International Renewable Energy Agency  (IRENA).

Po pięcioletnim okresie oczekiwania jest wreszcie ustawa o OZE, w której wyznaczono ramy nowego systemu wsparcia zielonej energetyki. – System stwarza 15-letnią perspektywę stabilnych i przewidywalnych przepływów finansowych dla nowych projektów, które okażą się najbardziej uzasadnione pod względem ekonomicznym i dzięki temu uzyskają wsparcie. Co ważne, jego wprowadzenie odbyło się przy poszanowaniu praw nabytych dotychczasowych inwestorów – podkreślał podczas debaty Wojciech Cetnarski, prezes PSEW.

Obecnie niezwykle istotne jest określenie miejsca OZE, w tym najdynamiczniej dziś rozwijającej się technologii wiatrowej, w długoterminowej perspektywie wyznaczonej „Polityką energetyczną Polski do 2050 roku” (PEP 2050). Tym bardziej, że nie tylko stoimy przed wyzwaniem osiągnięcia unijnego celu do 2020 r. w zakresie rozwoju OZE do poziomu 15 proc. w całkowitym zużyciu, ale Komisja Europejska już wyznaczyła nowy cel – 27 proc. do 2030 r. Resort gospodarki opublikuje PEP 2050 do końca tego roku. Urzędnicy chcą poczekać bowiem na ustalenia szczytu klimatycznego w Paryżu.

– W dokumencie znajdą się wyznaczniki w zakresie rozwoju źródeł odnawialnych w zużyciu energii brutto. Ambitne cele stawiane przez Komisję Europejską do 2030 r. będą w nim odzwierciedlone ponad wielkości wyznaczone do 2020 r. – zadeklarował Janusz Pilitowski, dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej w Ministerstwie Gospodarki.

Wszyscy uczestnicy debaty zgodzili się co do tego, że potrzebna jest dy­wersyfikacja miksu paliw konwencjonalnych i odnawial­nych, a także równomierny rozwój tych ostatnich.

– W Polsce jest miejsce zarówno dla węgla, jak i odnawialnych źródeł, w tym wiatru jako najtańszej dziś technologii OZE. Każdy ma swoje miejsce w systemie, bo jedna technologia nie zastąpi drugiej. Idziemy w kierunku energetyki rozproszonej, opartej na budowaniu hybrydowych systemów, także na poziomie lokalnym, czyli np. na bazie biogazu z wiatrem. Tego pociągu nie da się zatrzymać, a kto do niego nie wsiądzie, przegapi swoją szansę – tłumaczył Paweł Smoleń, partner Deloitte Consulting. Według niego, dalszy rozwój branży OZE pozwoli też na wydłużenie okresu, w którym Polska będzie mogła korzystać ze swoich kończących się rezerw węgla kamiennego i brunatnego.

Bardzo mnie cieszy, że spadają koszty wsparcia dla źródeł odnawialnych. To pokazuje, że ta technologia ma bardzo przyszłościowe możliwości. Wskazują też na to wskaźniki wzrostu mocy zainstalowanej OZE – powiedział prezes PSE S.A. Dr Henryk Majchrzak przyznał też, że z zainteresowaniem spogląda na rozwój energetyki wiatrowej na morzu. – Wcześniej czy później powstaną w Polsce, na Morzu Bałtyckim, nasze farmy wiatrowe skoordynowane z sieciami krajów sąsiednich. To pewna przyszłość i Konferencja PSEW daje okazję do wymiany poglądów w tym obszarze – powiedział.

Sytuacja na rynku odnawialnych źródeł energii będzie jednak zależała od rozporządzeń wykonawczych do ustawy OZE, które wydaje Minister Gospodarki oraz Rada Ministrów. – Określenie ceny referencyjnej w aukcjach oraz wolumenu zamawianej co roku energii będzie miało fundamentalne znaczenie dla dalszej kondycji całej branży OZE. – podkreślał Wojciech Cetnarski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej

Jak duże możliwości ma energetyka wiatrowa mówił m.in. doradca prezydenta Słupska Dariusz Szwed. Zadeklarował, że władze miasta chcą przełączyć Słupsk do 2030 roku na wyłącznie lokalne, odnawialne źródła energii . – Jesteśmy na froncie uwalniania energii Polaków – podsumował doradca prezydenta Słupska.

Uczestnicy Konferencji zwracali też uwagę na to, jak ważne jest, by mówiąc o energetyce wiatrowej wypowiadać się rzetelnie i pokazywać jak z wiatrakami żyje się co dzień. W kolebce polskiej energetyki wiatrowej, czyli w gminie Kisielice pracuje ponad 50 turbin wiatrowych. Wiatraki przynoszą gminie roczny dochód w wysokości 6 mln zł. Wiatraki stały się też atrakcją turystyczną. – Nasi mieszkańcy widzą, że z tym można żyć i że to nikomu nie szkodzi. – podsumował podczas Konferencji PSEW w Serocku Tomasz Koprowiak, były burmistrz Kisielic.

Jubileuszowa X Konferencja i Targi PSEW była największym branżowym wydarzeniem w Europie Środkowo – Wschodniej. To podczas tej Konferencji omawia się najważniejsze kwestie rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce. W sumie do Serocka przyjechało ponad 700 specjalistów. Listę nowych produktów, usług i rozwiązań technologicznych z zakresu energetyki wiatrowej zaprezentowało też prawie 50 wystawców z całego świata. Odbyło się  sześć sesji tematycznych: (1) rola i miejsce energetyki wiatrowej w Polityce Energetycznej Polski, (2) modele serwisu farm wiatrowych, (3) nowe zasady lokalizacji turbin wiatrowych, (4) nowe regulacje hałasowe w zakresie energetyki wiatrowej, (5) rynek usług systemowych z farm i (6) farmy wiatrowe na rynku energii.

 

KONKURS IREW

W tym roku nagrodę IREW otrzymali:

Ireneusz Chojnacki, wnp.pl

Anna Krzyżanowska, Dziennik Gazeta Prawna

Aneta Wieczerzak – Krusińska, Rzeczpospolita