Polski przemysł ma ogromny potencjał do tego, aby być istotnym graczem w globalnym łańcuchu dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej. Jednak bez solidnej, strategicznej polityki przemysłowej skupionej na OZE, w tym w szczególności na sektorze offshore wind istnieje ryzyko, że pozostaniemy w tyle. Zegar tyka, a natychmiastowe działanie jest niezwykle istotne. Dlatego Polska pilnie potrzebuje polityki przemysłowej nakierowanej na wsparcie łańcucha dostaw morskiej energetyki wiatrowej. Co powinno być w niej uwzględnione, na jakich elementach powinna się koncentrować  – na te pytania odpowiadać będą uczestnicy Okrągłego Stołu „Jak wykorzystać potencjał polskiego przemysłu w sektorze offshore wind” podczas Konferencji Offshore 21-22 listopada w Hotelu Sheraton.

Energia elektryczna z pierwszej polskiej farmy wiatrowej na Bałtyku popłynie już w 2026 r. Tak dynamicznie rozwijającej się technologii odnawialnych źródeł energii w Polsce jeszcze nie było. Polska może i powinna być liderem rozwoju offshore wind na Bałtyku, bo to właśnie morska energetyka wiatrowa będzie mieć ogromny wpływ na niezależność energetyczną kraju. Ponieważ napięcia geopolityczne pozostaną z nami na długo, a bezpieczeństwo staje się fundamentalne, poleganie jedynie na „zewnętrznych siłach rynkowych” jest nie tylko ryzykowne, ale także niepewne.

Wielka szansa dla lokalnego przemysłu

Obecna sytuacja geopolityczna powoduje konieczność projektowania takich rozwiązań technologicznych, które wzmocnią nasze bezpieczeństwo i wpłyną pozytywnie na gospodarkę i społeczeństwo. Morska energetyka wiatrowa to jedyne wielkoskalowe źródło odnawialne, zdolne w najwyższym stopniu zapewnić budowanie niezależności energetycznej przy wsparciu wykorzystania potencjału polskich firm.

Na nowej gałęzi gospodarki skorzysta tzw. local content – czyli polskie firmy zaangażowane w łańcuch produkcji i dostaw. Przedsiębiorcy tworzący krajowy łańcuch dostaw posiadają potencjał, by w niedługim czasie oferować główne elementy konstrukcyjne, tj. wieże wiatrowe czy podwodne konstrukcje wsporcze. Potrzeba jednak pilnego wsparcia i zdecydowanych działań inwestycyjnych.

– Choć polskie przedsiębiorstwa wykazały zdolność do globalnego konkurowania w wielu sektorach przemysłowych, w obszarze morskiej energetyki wiatrowej powinniśmy zawalczyć o zwiększenie liczby nowych firm, więcej miejsc pracy, czy wysoką wartość dodaną opartą o rozwój technologii. Z nadzieją przyjmujemy nowe inwestycje w tym sektorze, lecz bez ukierunkowanej polityki nie uzyskamy kompetencji i doświadczenia, a także finansowania i kadr – niezbędnych do konkurowania na europejskich i globalnych rynkach, pomimo ogromnego potencjału – mówi Maciej Mierzwiński, Prezes CEE Energy Group.

Podczas gdy inne kraje wyznaczają jasne, strategiczne kursy w zakresie łańcuchów dostaw morskiej energetyki wiatrowej, Polska może znaleźć się w niebezpiecznym zawieszeniu. Wiele zostało zrobione, lecz pora na świadome uporządkowanie priorytetów. Rozwiązaniem mogłaby być świadoma polityka przemysłowa, która nada priorytety w rozwoju fabryk, projektów, edukacji branżowej, czy pozyskiwaniu finansowania.

Nasze gałęzie przemysłu – morski, konstrukcyjny, produkcyjny i logistyczny – są w złożony sposób powiązane z morską energetyką wiatrową. Bez uznania i wykorzystania tych synergii poprzez jasną politykę przemysłową nie tylko tracimy możliwości wzrostu, ale także ryzykujemy stagnację w branżach, które przy odpowiednim wsparciu mogłyby przodować na rynkach międzynarodowych. Musimy przyznać, że jest to pilne, zrozumieć stawkę i działać zdecydowanie. Czas na politykę przemysłową skupioną na łańcuchu dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej. Politykę nowoczesną, przyszłościową, wykorzystującą potencjał polskiej gospodarki, popytu europejskiego rynku offshore. Czas na to działanie jest terazpodkreśla Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Europa już nadała kierunek

Opublikowany niedawno przez Komisję Europejską Wind Power Action Plan potwierdza kluczowe znaczenie wsparcia lokalnego łańcucha dostaw. Europa daje jasny sygnał, że obecnie najważniejsze jest wzmocnienie konkurencyjności europejskiej produkcji energii wiatrowej, zwłaszcza w kontekście nierównej walki z producentami z Chin. Zaproponowane działania mają zmienić reguły gry dla europejskiego przemysłu wiatrowego i zdolności Europy do osiągnięcia swoich celów klimatycznych i energetycznych.

Podczas Konferencji Offshore Wind Poland 2023 jednym z tematów będą właśnie potrzeby polskiego przemysłu w zakresie jego udziału w łańcuchu dostaw dla projektów MFW – zarówno w Polsce, jak i globalnie. Kluczowy głos zabiorą tu sami przedsiębiorcy, którzy w specjalnej ankiecie wypowiedzą się nt. priorytetów polityki przemysłowej offshore. Badanie przygotowane przez PSEW i CEE Energy Group będzie podstawą do stworzenia wytycznych dla polityki przemysłowej dla morskiej energetyki wiatrowej.

Jaki jest potencjał polskiego przemysłu, jak może on wspierać realizację MFW w Polsce, jakie są przyczyny niskiego poziomu local content w I fazie oraz gdzie w polskim przemyśle występują nisze – na te i inne pytanie odpowiedzą uczestnicy Okrągłego Stołu „Jak wykorzystać potencjał polskiego przemysłu w sektorze offshore wind” podczas Konferencji Offshore 21-22 listopada w Hotelu Sheraton (www. konferencja-offshore.pl).