W Urzędzie Marszałkowskim województwa zachodniopomorskiego przyjęto ważny dla sektora energetycznego dokument – „Program rozwoju sektora energetycznego w województwie zachodniopomorskim do 2015 r. z częścią prognostyczną do 2030 r.”. Prace nad dokumentem trwały od lutego 2010 r. Przygotowaniem i koordynacją prac nad dokumentami zajmował się Wydział Infrastruktury i Transportu Urzędu Marszałkowskiego.
Projekt Programu dwukrotnie poddawany był konsultacjom społecznym. W ramach konsultacji społecznych 22 września w Szczecinie odbyło się spotkanie z partnerami społecznymi, reprezentującymi przesyłowe i dystrybucyjne przedsiębiorstwa energetyczne, a także instytucjami i organizacjami związanymi z branżą energetyczną. W spotkaniu tym uczestniczyło również Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.
W Programie przedstawiono diagnozę stanu sektora energetycznego oraz bilans energetyczny w województwie, prognozę trendów rozwojowych do roku 2015 z perspektywą do roku 2030, cele główne i szczegółowe, ramy finansowe oraz sposób monitorowania stopnia realizacji celów.
W ramach programu opracowano trzy scenariusze rozwoju energetyki wiatrowej w województwie zachodniopomorskim, które zakładają osiągnięcie 600-1000 MW mocy zainstalowanej do 2015 r. Niestety scenariusze te nie zostały poparte żadnymi rzeczowymi badaniami lub analizami, w związku z czym trudno ocenić ich realność.
Zgłaszane do projektu programu uwagi PSEW dotyczyły przede wszystkim: potrzeby wyliczenia najważniejszych inwestycji w infrastrukturę sieciową na terenie województwa zapewniającą odpowiedni poziom bezpieczeństwa dostaw energii mieszkańcom i firmom w rejonie objętym programem, czy też konieczności wyszczególnienia barier rozwoju OZE w rejonie i przedstawienia programu działań zmierzających do ich niwelowania lub ograniczenia.
Źródło: PSEW