Serdecznie zapraszamy do zapoznania się ze zaktualizowaną wersją Przewodnika Aukcyjnego na 2020 rok. Omówiono w nim regulacje w zakresie tegorocznych aukcji OZE wraz z podsumowaniem tych przeprowadzonych w 2019 roku.
Przewodnik aukcyjny do pobrania
- polska wersja PRZEWODNIK PO POLSKIM SYSTEMIE AUKCYJNYM OZE 2020
- angielska wersja QUICK GUIDE TO THE 2020 POLISH AUCTION SYSTEM FOR RENEWABLES
Wśród nowości znajdują się informacje dotyczące:
- wolumenów i budżetu aukcyjnego na 2020 rok;
- podsumowania aukcji z 2019 roku;
- nowych cen referencyjnych (maksymalnych cen aukcyjnych) na 2020 rok
Autorzy rozważają także wpływ legislacji dotyczącej pandemii na aukcje OZE.
Czego można się spodziewać?
Zgodnie z zapowiedziami Prezesa URE tegoroczne aukcje OZE będą miały miejsce w ostatnim kwartale bieżącego roku. Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie maksymalnych wolumenów aukcyjnych energii elektrycznej z OZE, które będą mogły zostać sprzedane na aukcji w 2020 r., łączny wolumen aukcyjny został ustanowiony na poziomie 75,3 TWh o wartości 27,4 mld zł. Odpowiednio 61 proc. tego wolumenu i 51 proc. jego wartości przypadać będzie na koszyk dla dużych instalacji wiatrowo-słonecznych. Dzięki tegorocznym aukcjom może powstać łącznie ponad 2,4 GW nowych mocy w OZE.
Jakie ceny referencyjne?
Na mocy opublikowanego w maju rozporządzenia Ministra Klimatu w sprawie cen referencyjnych energii elektrycznej z OZE w 2020 r. ceny referencyjne dla technologii wiatrowej oraz PV będą niższe niż przed rokiem. Maksymalne wsparcie dla farm wiatrowych o mocy większej niż 1 MW wyniesie w tym roku 250 zł/MWh (o 35 zł/MWh mniej niż rok wcześniej), a dla instalacji fotowoltaicznych – 360 zł/MWh dla jednostek mniejszych (nie większych niż 1 MW) i 340 zł/MWh dla tych o mocy zainstalowanej większej niż 1 MW (w obu przypadkach jest to o 25 zł/MWh mniej niż w 2019 r.).
Co zmieniły Tarcze Antykryzysowe?
Na podstawie nowelizacji ustawy o OZE na mocy Tarczy Antykryzysowej 1.0 w marcu 2020 r. inwestorzy korzystający z aukcyjnego systemu wsparcia będą mogli ubiegać się o przedłużenie terminu na pierwszą sprzedaż energii elektrycznej wyprodukowanej w instalacji OZE w przypadku wystąpienia szczególnych okoliczności związanych z epidemią COVID-19. Termin ten będzie mógł zostać przedłużony maksymalnie o 12 miesięcy.