Według danych PSE S.A. już 8 projektów morskich farm wiatrowych ma zawarte umowy o przyłączenie do Krajowej Sieci Przesyłowej. Daje to niecałe 8 GW mocy. Obecnie, warunki przyłączenia wydano dla 9 projektów o łącznej mocy ok. 8,4 GW.
Uchwalenie przez Sejm, jednogłośne przyjęcie przez Senat oraz podpisanie przez Prezydenta ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych przyniosło impuls do kolejnych działań, które doprowadzą do generowania czystej energii w sektorze offshore. W styczniu Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. zawarły aż 3 umowy o przyłączenie do sieci z następującymi podmiotami:
- Spółką celową Orlenu Baltic Power Sp. z o.o. – 1200 MW;
- Spółką celową Grupy PGE Elektrownia Wiatrowa Baltica-2 Sp. z o.o. – 896 MW;
- Spółką celową MFW Bałtyk I S.A., w której Polenergia i Equinor posiadają po 50 proc. udziałów – 1560 MW.
Dla Polenergii i Equinora jest to już trzecia umowa przyłączeniowa zawarta od 2013 r. Projekty Bałtyk I, Bałtyk II i Bałtyk III tych inwestorów mają przynieść łącznie 3 GW mocy. Projekty PGE (Baltica 1, Baltica 2, Baltica 3) mają wnieść do systemu elektroenergetycznego ponad 3,4 GW mocy. Wszystkie mają już zawarte umowy przyłączeniowe.
Poza wskazanymi projektami Polenergii i Equinora, PGE i Orlenu, o przyłączenie do Krajowej Sieci Przesyłowej ubiegają się podmioty związane z RWE oraz Ocean Wind – spółką powstałą z połączenia EDPR-u i Engie. Spółka celowa RWE – Baltic Trade and Invest Sp. z o.o ma zawartą umowę przyłączeniową od grudnia 2020 r. (moc 350 MW). Spółki kontrolowane przez Ocean Wind, czyli B-Wind Polska Sp. z o.o., C-Wind Polska Sp. z o.o. spółka cywilna nie podpisały do tej pory umowy o przyłączenie z PSE. Warunki przyłączenia uzyskały w 2020 r.
Według danych PSE, terminy przyłączenia do sieci mają przypadać dla projektów offshorowych na lata 2027-2031.
Podstawę dla rozwoju energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim stanowi przyjęcie odpowiednich regulacji. Inwestorzy czekają na wejście w życie ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, a także na przyjęcie stosownych przepisów wykonawczych do ustawy. Dzięki wdrożeniu regulacji przyjaznych inwestorom możliwe będzie zapewnienie długoterminowej stabilności systemu energetycznego w oparciu o źródła odnawialne.
Czytaj więcej: https://www.gramwzielone.pl/energia-wiatrowa/104699/pse-podpisaly-umowe-o-przylaczenie-morskiej-farmy-wiatrowej