Dla branży morskiej energetyki wiatrowej rok 2011 był stabilnym okresem. Do sieci przyłączono 235 nowych morskich turbin wiatrowych o wartości około 2,4 mld euro.
Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (EWEA) opublikowało w Brukseli doroczne statystyki dotyczące sektora morskiej energetyki wiatrowej za rok 2011, z których wynika, że do sieci przyłączono 235 nowe turbiny wiatrowe w 9 farmach morskich wiatrowych o łącznej mocy 866 megawatów (MW).
Kolejne dziewięć farm będących w budowie przyczyni się do wzrostu mocy zainstalowanej o kolejne 2375 MW – zwiększając łączny poziom tej mocy w morskiej energetyce wiatrowej w UE o 62%.
Obecnie w całej UE pracuje 1371 morskich turbin wiatrowych przyłączonych do sieci, posiadających łączną moc 3813 megawatów. Urządzenia zgrupowane są w 53 farmach wiatrowych w 10 krajach Europy.
Cel wyznaczony przez EWEA dla mocy zainstalowanej w morskich farmach wiatrowych w UE na rok 2020 wynosi 40 000 MW, co pozwoli na pokrycie około 4% łącznego zużycia energii elektrycznej w UE.
“Rynek morskiej energetyki wiatrowej w roku 2011 był stabilny”, stwierdził Justin Wilkes, Dyrektor ds. Polityki w EWEA. “Duża ilość projektów w przygotowaniu oraz rozwój finansowania podkreśla znaczenie wprowadzania przez państwa stabilnych i długoterminowych ram dla morskiej energetyki wiatrowej w celu umożliwienia dalszego rozwoju tej branży”, kontynuował.
Większość (87%) nowo zainstalowanych w roku 2011 i przyłączonych do sieci mocy w morskiej energetyce wiatrowej jest zlokalizowana na wodach brytyjskich. Siemens dostarczył 80% mocy zainstalowanej w ostatnim roku. Najbardziej aktywnymi developerami byli SSE oraz RWE Innogy, a DONG Energy utrzymał pozycję najbardziej aktywnego gracza kapitałowego w sektorze morskiej energetyki wiatrowej.
Więcej szczegółów w dokumencie “The European offshore wind industry key 2011 trends and statistics” .
Tymczasem w Polsce, po zeszłorocznej zmianie ustawy o obszarach morskich, inwestorzy zdecydowali się na rozpoczęcie procedur w sprawie wniosków o wydanie pozwolenia na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w wyłącznej strefie ekonomicznej. W Ministerstwie Infrastruktury złożono 31 wniosków.