Przedstawiamy najnowszy raport– kompendium wiedzy – dotyczący sektora energetyki wiatrowej, obejmujący aktualną analizę rozwoju sytuacji w Polsce, opracowany przez główną organizację skupiającą podmioty z branży – Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej we współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu, firmą doradczą TPA Poland, a także kancelarią prawną Clifford Chance.

Na świecie trwa okres prosperity energetyki wiatrowej. Nadal bije ona bowiem rekordy popularności – na koniec 2016 roku na świecie pracowały farmy wiatrowe o łącznej mocy 486,7 GW. Wartość przyrostu zainstalowanych mocy w 2016 roku wyniosła jednak 54,6 GW wobec 63,6 GW w roku poprzednim.

Wartość zainstalowanych mocy farm wiatrowych w Europie w 2016 roku wyniosła natomiast 153,7 GW, a potencjał farm wiatrowych wyprzedził łączne moce elektrowni węglowych, ustępując jedynie elektrowniom gazowym.

W Polsce łączne moce farm wiatrowych wynoszą 5,8 GW, co plasuje Polskę na 7. pozycji w Unii Europejskiej pod względem skumulowanej mocy. Dla porównania, łączna zainstalowana moc wytwórcza w krajowym systemie elektroenergetycznym wyniosła w Polsce 41,4 GW.

Pomimo tych, wydawałoby się, optymistycznych danych, branża w Polsce przeżywa jednak największy kryzys w swojej historii. Zarówno firmy o ugruntowanej pozycji rynkowej, jak i mniejsi inwestorzy mierzą się z ogromnym problemem wynikającym z nadpodaży zielonych certyfikatów obniżającej rentowność bardzo wielu projektów OZE, w tym wiatrowych. Sytuację dodatkowo pogorszyło wejście w życie tzw. ustawy odległościowej. Z jednej strony całkowicie zablokowała ona możliwość dalszego rozwoju energetyki wiatrowej opartej przecież o ciche, nowoczesne i wydajne turbiny wiatrowe, a z drugiej kilkukrotnie zwiększyła ciężar opodatkowania podatkiem od nieruchomości przez to, że za budowlę uznano także elementy techniczne wiatraka. Szczegółową analizę tej sytuacji znajduje się na kolejnych stronach naszego raportu.

W tym czasie w Europie w decydującą fazę wchodzi publiczna debata o przyszłości europejskiego rynku energii i przedstawionej propozycji tzw. pakietu zimowego, który będzie miał bardzo duży wpływ także na Polskę. W raporcie “Stan energetyki wiatrowej w Polsce w 2016 roku” przedstawiamy najważniejsze wątki tej debaty i perspektywy dla Polski.

Piszemy też o tym, jak naprawdę wygląda akceptacja społeczna dla energetyki wiatrowej w Polsce oraz o tym, jaki potencjał energetyczny drzemie w naszej części Morza Bałtyckiego. Do 2030 roku na polskich wodach mogłyby powstać morskie farmy wiatrowe o mocy nawet 6 GW, które poza generowaniem do systemu elektroenergetycznego dodatkowej mocy, byłyby też solidnym wzmocnieniem polskiej gospodarki.

Przedstawiając niniejszy raport, wierzę, że będzie on wartościowym źródłem informacji o bieżącej sytuacji w sektorze energetyki wiatrowej.

Raport “Stan energetyki wiatrowej w Polsce w 2016 roku” jest dostępny bezpłatnie.

Zapraszam do lektury

Janusz Gajowiecki

Prezes Zarządu

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej