Światowy Dzień Wiatru, obchodzony co roku 15. czerwca, umożliwia obywatelom zapoznanie się z energetyką wiatrową na całym świecie. W tym roku rozpoczęta została kampania online, mająca na celu wywarcie wpływu na światowych liderów przed szczytem G8 w dniach 17-18. czerwca i podtrzymanie ich zaangażowania w rezygnację z paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii. Wartość subsydiów dla paliw kopalnych wzrosła od roku 2010 o prawie 30%, do 620 miliardów $ [1]; paliwa kopalne otrzymują sześć razy więcej subsydiów, niż energetyka odnawialna [2]. Jednocześnie poziom dwutlenku węgla w atmosferze osiągnął rekordowy poziom 400 ppm [3], poważnie zagrażając wysiłkom na rzecz przywrócenia kontroli nad powodowanymi przez człowieka emisjami.
“Choć światowi liderzy wiele mówią o walce ze zmianami klimatu, ich rzeczywiste działania sprowadzają się do subsydiowania emisji CO2 na poziomie 110 $/tonę. Reforma subsydiowania paliw kopalnych może być daleko posuniętym krokiem na rzecz ochrony klimatu”, stwierdził Steve Sawyer, Sekretarz Generalny Światowej Rady Energetyki Wiatrowej (Global Wind Energy Council).
Energetyka wiatrowa stała się dominującą technologią: już dziś w Australii i Brazylii jest tańszym źródłem od konwencjonalnych źródeł energii; bezpośrednio konkuruje z takimi źródłami na coraz większej liczbie rynków, w tym w Meksyku, Nowej Zeladnii, RPA, a także niektórych obszarach Chin czy USA. Energetyka wiatrowa staje się najczęściej wybieraną technologią energetyczną, ponieważ przedsiębiorstwa energetyczne, planiści i rządy starają się dywersyfikować źródła dostaw energii, zmniejszać emisje CO2 i zanieczyszczenie powietrza, chronić swoje gospodarki przed wahaniami cen paliw i korzystać ze zwiększonego poziomu inwestycji oraz nowych miejsc pracy. Odpowiednie wsparcie polityczne pozwoliłoby energetyce wiatrowej osiągnąć poziom 1 000 GW w roku 2020, co umożliwiłoby uniknięcie emisji ponad 9 miliardów ton CO2.
Badania opinii przeprowadzone w różnych krajach pokazują ogromne wsparcie społeczne dla energetyki wiatrowej, co stanowi ważny sygnał dla decydentów: według badania Eurobarometer 89% mieszkańców UE popiera energetykę wiatrową, w porównaniu z 43% popierającymi źródła węglowe i 36% jądrowe. Badanie przeprowadzone w 2012 r. w USA wskazało, że 71% amerykanów chciałoby szybszego rozwoju energetyki wiatrowej; podobne badanie w Kanadzie wykazało, że 78% mieszkańców prowincji Ontario stwierdziło, iż wiatr jest jednym z najbezpieczniejszych sposobów wytwarzania energii elektrycznej. W najnowszym badaniu przeprowadzonym w Wielkiej Brytanii dwie trzecie mieszkańców wyraziło poparcie dla energetyki wiatrowej.
Światowy Dzień Wiatru stanowi możliwość uzyskania informacji o tej technologii i jej możliwościach w zakresie rozwiązania najpilniejszych światowych wyzwań związanych z wytwarzaniem energii. W sobotę, 15. czerwca, odbędzie się piąta edycja Światowego Dnia Wiatru, świętowanego w postaci setek wydarzeń na całym świecie. W tym roku za pośrednictwem Facebooka, Twittera i poczty elektronicznej obywatele mogą powiedzieć liderom grupy G8, by zaprzestali subsydiowania paliw kopalnych i przeszli na odnawialne źródła energii .
Światowy Dzień Wiatru
Światowy Dzień Wiatru został zainaugurowany w 2007 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (EWEA). W około 75 krajach na całym świecie, tego dnia urządza się happeningi, wystawy, konferencje i dni otwarte na farmach wiatrowych. Wg wyliczeń EWEA do końca 2012r. moc zainstalowana w energetyce wiatrowej na świecie osiągnęła ok. 280 GW. Szacuje się, że w 2013r. powstanie kolejnych 50 GW. Niekwestionowanym liderem zarówno pod względem nowych instalowanych turbin jak i skumulowanej mocy są Chiny. W Polsce pracują 743 instalacje o łącznej mocy 2645 MW.
PSEW
Więcej informacji na stronach PSEW www.psew.pl www.dzienwiatru.eu
GWEC
Światowa Rada Energetyki Wiatrowej (Global Wind Energy Council, GWEC) to reprezentatywne forum całego sektora energetyki wiatrowej na poziomie międzynarodowym. Posiadająca ponad 1500 organizacji członkowskich GWEC reprezentuje całe środowisko energetyki wiatrowej. Misją GWEC jest zapewnienie, by energetyka wiatrowa stała się jednym z głównych światowych źródeł energii, przynoszących znaczne korzyści środowiskowe i ekonomiczne.
[1] Earth Policy Institute
[2] World Energy Outlook 2012, IEA
[3] Na podstawie pomiarów dokonanych przez Scripps Institution of Oceanography w Mauna Loa Observatory dnia 9 maja 2013