150 km/h – tyle nawet wynosiła prędkość wiatru w Polsce w ostatnich dniach. Oprócz wielu szkód, których szacowanie jeszcze trwa, były też pozytywne skutki pogodowej zawieruchy, nazwanej Orkanem Ksawerym. W ciągu ostatniego tygodnia padł bowiem tegoroczny rekord w produkcji energii elektrycznej z wiatru w Polsce. Gwałtowny wiatr okazał się też łaskawy dla turbin wiatrowych. Niemal wszystkie z nich działały bez zakłóceń.
Według danych zespołu analitycznego energetycznej firmy Fortum Power and Heat Polska,
5 grudnia elektrownie wiatrowe dostarczały do systemu łącznie ok. 3010 MW mocy bijąc tegoroczny rekord w produkcji energii z tego odnawialnego źródła. Tym samym ich produkcja osiągnęła prawie 100 proc. łącznej mocy znamionowej, szacowanej na 3079 MW.
Turbiny wiatrowe zdały celująco egzamin z bezpieczeństwa. Urządzenia powyżej prędkości
25 m/s automatycznie wyłączały się lub tłumiły swoją pracę.
– RWE posiada w eksploatacji parki wiatrowe o łącznej mocy 200 MW w północnej Polsce. Wszystkie nasze turbiny zachowywały się w czasie huraganu wzorowo i zdały egzamin
z bezpieczeństwa. Nie doszło do żadnych uszkodzeń, natomiast odnotowaliśmy rekordowo wysoką produkcję energii. W momencie przekroczenia maksymalnej prędkości wiatru, przy której turbiny mogą pracować (25 m/s) śmigła automatycznie ustawiają się pod takim kątem, że wiatr przestaje je napędzać oraz włączają się dodatkowe mechanizmy hamujące. W naszych parkach wiatrowych korzystamy z najlepszych dostępnych na rynku turbin i sprawdzonych producentów,
które bez problemu radzą sobie w tak trudnych warunkach – powiedział Robert Macias, członek zarządu RWE Renewables Polska.
W Polsce od kilku lat instaluje się w energetyce wiatrowej urządzenia coraz lepszej jakości, w tym turbiny odporne na trudne warunki pogodowe. Nowoczesne turbiny wiatrowe są nie tylko bezpieczniejsze niż dawniej, ale również bardziej efektywne, co przekłada się na coraz większą ilość produkcji energii elektrycznej z wiatru.
Energetyka wiatrowa – zgodnie z rządowymi dokumentem „Krajowy Plan Działania w zakresie OZE” – ma w 2020 roku produkować 47% zielonej energii elektrycznej.