Zgodnie z analizami przeprowadzonymi przez University of Sussex i Aarhus University, Europa wykorzystuje jedynie niewielki procent swoich możliwości w zakresie produkcji energii z lądowych farm wiatrowych. Przy odpowiedniej liczbie turbin wiatrowych ilość wyprodukowanej energii mogłaby być stokrotnie wyższa.
Przeciwnicy wiatraków wśród swoich argumentów wymieniają naturalną zmienność wiatru, twierdząc, że nie pozwoli ona farmom wiatrowym na zaspokojenie światowego popytu energetycznego. Analizy, które są zobrazowaniem perspektyw i możliwości sektora pokazują, że wykorzystanie potencjału poszczególnych regionów kontynentu, rozwój energetyki wiatrowej w różnych krajach pozwoli na wytworzenie energii zaspokajającej w pełni potrzeby Europy.
Zgodnie z wyliczeniami naukowców postawienie 11 mln turbin wiatrowych na prawie 5 mln km2 pozwoliłoby wytworzyć 52,5 TW energii. Taka ilość wystarczyłaby na pokrycie potrzeb energetycznych całego świata. Według szacunków możliwe byłoby to do 2050 roku.
Energia pochodząca z farm wiatrowych na lądzie jest najtańszym dojrzałym źródłem energii, dlatego warto dążyć do wykorzystywania w coraz większym zakresie jej potencjału.
Informacja sporządzona na podstawie artykułu portalu inżynieria.com.