WindEurope zorganizował konferencję prasową w Warszawie. Celem spotkania, które odbyło się 22 marca, było wskazanie skutków ekonomicznych i prawnych dla istniejących instalacji OZE po ewentualnym wdrożeniu niekorzystnych zapisów nowelizacji ustawy o OZE.
Jak podkreślał Pierre Tardieu, dyrektor ds. polityki w WindEurope, proponowane zapisy byłyby niezgodne z prawem polskim i unijnym, w tym z nową dyrektywą w sprawie promowania odnawialnych źródeł energii (RED II), formalnie przyjętą w grudniu 2018 r. Plany rządu byłyby wyraźnie sprzeczne z art. 6 dyrektywy, który zobowiązuje państwa członkowskie do unikania zmian w zakresie wsparcia dla energii odnawialnej wobec pierwotnego kształtu tego mechanizmu. O braku stabilności regulacji instalacji korzystających z Polsce z zielonych certyfikatów opowiadała Marta Pruszyńska, menedżerka odpowiedzialna za działające w Polsce farmy wiatrowe włoskiej firmy ERG, która jest członkiem PSEW. – Zaproponowana zmiana jest tak poważna, tak daleko ingerująca w dotychczasowe „zasady gry”, że sama jej zapowiedź spowodowała spadek cen z poziomu 150 do 80 zł – zauważyła. Serdecznie dziękujemy Marcie Pruszyńskiej z ERG za udział w konferencji i aktywne wsparcie nas w działaniach przeciwdziałających wprowadzeniu nowego sposobu obliczania opłaty zastępczej do ustawy o OZE.
– Propozycje rządu byłyby nie tylko bardzo złą wiadomością dla właścicieli istniejących aktywów, ale także wysłałyby bardzo szkodliwy sygnał dla tych, którzy planują teraz zainwestować w Polsce. Oznaczałoby to wyższe koszty kapitału dla nowych inwestycji w zieloną energię, w tym projektów farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim, które mają kluczowe znaczenie dla transformacji energetycznej w Polsce – zauważył Tardieu.
Oznaczałoby to również, że Polska rezygnuje z możliwości inwestowania w technologię obniżającą hurtowe ceny energii. Z wyliczeń firmy tradingowej Enteneo wynika, że w styczniu i lutym 2019 r. generacja wiatrowa wpływała na obniżkę cen spot w stopniu jeszcze większym niż w latach poprzednich – średnio o 22,3 zł/MWh za każde dodatkowe 1000 MW generacji dostarczonej do polskiej sieci.