Ostatni raport ONZ przekonuje, że postawienie na zieloną gospodarkę przyniesie w przyszłości większe korzyści środowiskowe, społeczne i finansowe niż położenie nacisku wyłącznie na ekonomiczne wskaźniki rozwoju gospodarczego. Zainwestowanie tylko 2% światowego PKB w kluczowych zielonych sektorach może się okazać wystarczające do przejścia na gospodarkę niskoemisyjną.

Wyniki raportu udowadniają, że wbrew obawom o zapaść gospodarczą związaną z koniecznością redukcji emisji, przyjęcie na całym świecie modelu przedstawionego już przez Europę nie tylko zwiększy naturalny kapitał (zwłaszcza lasy i zasoby wodne) w skali globu, ale ma także szansę stymulowania rozwoju gospodarczego, w tym zwłaszcza wzrostu zatrudnienia oraz podniesienia standardu życia ludzi ubogich już w perspektywie do 2020 r. Choć okres przejściowy może się wiązać ze spadkiem zatrudnienia w sektorze powiązanym z wykorzystaniem i przetwórstwem paliw kopalnych, w dłuższej perspektywie nastąpi zwiększenie dostępności miejsc pracy w innowacyjnych sektorach gospodarki ponad stan wyjściowy. Jednym z najbardziej obiecujących sektorów, obok transportu, rolnictwa, budownictwa i leśnictwa jest branża odnawialnych źródeł energii.Aby rozwój zielonej gospodarki był możliwy, konieczne jest:

    • opracowanie ram prawnych i wytycznych dla promowania ekologicznych modeli
      i inicjatyw przedsiębiorstw,
    • usuwanie barier rozwoju,
    • rządowe wsparcie dla ekologicznej gospodarki,
    • promowanie zielonych inwestycji i wzorców zrównoważonej konsumpcji poprzez ulgi podatkowe i instrumenty rynkowe (takie jak EU-ETS),
    • budowanie potencjału umiejętności oraz szkolenia i edukacja pracowników,
    • podpisywanie wielostronnych porozumień dotyczących środowiska oraz międzynarodowego wspierania zielonych towarów i usług.

Choć reforma finansów publicznych będzie konieczna do zapewnienia zielonego rozwoju, przejście do gospodarki proekologicznej będzie wymagało zwłaszcza wsparcia działalności inwestorów prywatnych.

Źródło: UNEP (2011) Towards a Green Economy: Pathways to Sustainable Development and Poverty Eradication – A Synthesis for Policy Makers.  http://www.unep.org/greeneconomy/